Trafik Kazası Nedeniyle Karayollarına Tazminat Davası

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Trafik Kazası Nedeniyle Karayollarına Tazminat Davası

Trafik kazalarının meydana gelmesinde birçok etken bulunmaktadır. Trafik kazalarının bazılarında araç sürücülerinin kusurları olmakla birlikte trafik kazalarının meydana gelmesinde bazen de Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yol yapım çalışmalarından veya yoldan kaynaklan kusurları olabilmektedir.

Karayolu çalışmasında yolda çalışmayı belirten bir levhanın olmaması veya önleyici tedbirlerin alınmaması, yol yapımında gerekli temizliğe özen gösterilmemesi gibi kara yollarından kaynaklı kusurların bulunması meydana gelen kazada zararın giderilmesi amacıyla Kara Yolları Genel Müdürlüğü trafik kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat ödenmekle yükümlü olmaktadır.

Trafik kazası nedeniyle tutulan kaza tespit tutanağı dikkatle yazılmalı, mümkünse kaza mahalli ve çevresinin fotoğrafları çekilmelidir. Kaza anında mağdurlar maalesef üzüntü ve acı içerisinde olduğundan hukuki sonuçları olan bu hususları düşünememektedir. Bu nedenle trafik polislerinin yetiştirilmesi ve kaza mahalli bakımından sağlıklı bir rapor düzenleyebilmeleri büyük önem taşımaktadır. Zira bazen tek taraflı sürücünün direksiyon hâkimiyetini kaybettiği trafik kazaların arkasından yoldan kaynaklanan kusurlar ve yol yapım çalışması söz konusu olabilmektedir.

Trafik kazası tazminat davası bakımından önemli bir dava çeşidi de Karayolları Genel Müdürlüğü’ne açılan davadır. Burada yolun yapımındaki mühendislik hatası, yol yapımı sırasında gerekli uyarıcı levha ve işaretlemelerin yapılmaması, yolun yapımından sonra yolun temizlenmemesi yol açabilmektedir. Trafik kazası tazminat davası adli ve idari yargıda açılabilmektedir. Karayollarına karşı açılan trafik kazası tazminat davasında kusur tespiti ve delillerin zamanın da ve dikkatli toplanması ehemmiyet taşımaktadır.

DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BİZİ ARAYABİLİRSİNİZ. 

Diğer Makaleler