HTS, Historical Traffic Search kelimelerinin kısaltılmış şeklidir. Türkçeye arama trafiği kayıtları olarak çevrilebilmektedir. İnsanlık tarihi boyunca çeşitli suçlar işlenmiştir ve bazıları çok ağır suçlar olmuştur. İnsanlık tarihi devam ettiği sürece de bu suçlar var olmaya devam edecektir. Dava soruşturmalarında kanıtlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kanıt kaynaklarından biri de HTS‘dir.

HTS, kişilerin telefonlarıyla yaptıkları görüşmelerin ve sinyal kayıtlarının, adli soruşturmalarda hâkim ve savcıların talebiyle ulaşılarak, incelenmesidir. Telekomünikasyon yoluyla elde edilen bilgiler, adli soruşturmalarda aydınlatıcı veriler olarak kullanılmaktadır. Bu kanıtlar önlemek için de olabilir soruşturmayı sonuçlandırmak içinde olabilir.

HTS Kaydı İçerisinde Neler Bulunmaktadır?

Görüşmelerdeki ayrıntıları ortaya çıkaran HTS, arayan ve aranan kişileri, aranmanın ne zaman yapıldığı, konuşmanın ne kadar sürdüğünü ve görüşmenin yapıldığı yeri ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca sinyal alınan baz istasyonları gibi bilgiler de bulunmaktadır. Devlet birçok suç örgütünü durdurmak yapacakları faaliyetlerden önceden haber olarak onları önlemek ya da işlemiş oldukları suçları çözmek amacı ile HTS ye başvurmaktadırlar.

HTS Kaydı Nereden Alınır?

Anayasaya göre herkesin haberleşme özgürlüğü ve bu bilgilerin gizliliği hakkı bulunmaktadır. Görüşmeler dinlenemez, okunamaz. Fakat bazı ağır suç durumlarında ya da şüpheli bulunan ve önlenmesi gereken eylemler bulunduğunda, bu özgürlüğe müdahale edilebilir. Bu tarz durumlarda kaydedilen telefon görüşmeleri ve sinyal kayıtları vakaların aydınlatılmasında çok önemli bir veri olarak yer almaktadırlar.

Hâkim ya da Cumhuriyet savcısından alınan yazılı emir kararı kullanılarak GSM operatörlerinde bu bilgi temin edilebilmektedir. GSM operatörleri bu bilgileri 5651 sayılı kanuna göre tutmaktadır ve sadece BTK ile paylaşmaktadır ama bazı elzem durumlarda bu bilgileri, mahkeme kararınca aldıkları yazılı emirler gereği paylaşabilmektedirler.

Operatörlerden istenilen bilgiler davanın şekline göre değişebilmektedir. Belli bir tarih aralığındaki görüşmelerin kayıtları olabilmektedir veya şüpheli şahısın, şüpheli kişiyle görüşüp görüşmediği gibi sorularda öğrenilmek istenilmektedir. Bu HTS analizi raporları mahkemelerde hâkim ve savcıların talep etmesi ile çalışan bilirkişiler tarafından hazırlanmaktadır.

HTS Kaydı Tek Başına Delil midir?

HTS kayıtları kanıt olarak önem teşkil etmesine rağmen çoğu durumda yeterli sayılamamaktadır. Diğer kanıtları destekleyecek durumda kullanılabilir fakat tek başına yeterli kanıt olarak değerlendirilememektedir. Somut olay ve olgularla desteklenmesi gerekmektedir.

HTS Kaydı Kaç Gün İçerisinde Alınır?

İşlenen suçun özelliğine ya da davanın gelişme sürecine bağlı olarak 7-30 gün arasında HTS kaydı alınabilmektedir. Oluşabilecek herhangi bir durumda ise bu süre değişkenlik gösterebilir. Tamamen sürecin işleyişine göre süreler ortaya çıkmaktadır.

Diğer Makaleler